AŞKIN KARANLIK YÜZÜ
AŞKIN KARANLIK YÜZÜ

Aşkın Karanlık Yüzü”

14 Şubat Sevgililer Günü: Kimilerinin kâbusu, kimilerinin rüyası; bazı ilişkilerin başlangıcı, bazılarının sonu; mutlu çiftlerin hediye telaşı, mutsuz çiftlerin baş belası; yalnızların hüznü, kalabalıkların coşkusu. Ve hiç umurunda değilmiş gibi davrananları bile hayattan bezdiren, adeta zorunlu bir bayram kutlaması...
 
Aşk. Yüzlerce yıldır çekiciliğinden en ufak bir şey kaybetmeden, hayatın ve sanatın her yerinde var olmayı sürdürüyor. Neşe, huzur ve sonsuza dek sürecek saadetin habercisi olarak mutlulukla karşılanıyor. Aşk, vadettiklerine ulaşanların hikâyeleri kadar, ulaşamayanların hikâyelerine de kaynaklık ediyor. Aşkın, kimsenin ulaşamadığı serap olduğunu iddia edemem. Hissedilip yaşanabildiği için arzulanıp övülüyor. Efsanesi, dilden dile, kuşaktan kuşağa aktarılıyor. Lakin ona kavuşayım derken ya da kavuştuğunu sanarken olanlar oluyor. Yaşanan kırgınlık ve başarısızlıklar, kutsal mağlubiyetlerden sayılarak, aşk efsanesinin şanına şan katıyorlar.

Aşk, arzulatır, bekletir, acıtır, çektirir, beklenmedik biçimde işkence eder. Sevdiğiniz olmasa bile yapar bunları. Beynimizse, ona giden yolun tehlikelerini göstermekte gönülsüzdür! Aşkın verdiği hazla büyülenip, o mutluluğun sürmesini ister. Bu niyetle, aşkın güzelliklerine dikkat çekip dikenlerini fark ettirmez. Bazı hikâyeler, aşkın güzelliğine odaklanarak, ona kavuşulduğunda her şeyin düzelip iyileşeceği efsanesinden beslenir ve efsaneleri geri beslerler.

Zihnimizin bize oynadığı oyunları anlayıp, aşkın beraberinde getirdiklerini fark edinceyse ışıltılı yüzü değişiverir. Bazı hikâyeciler de, o aydınlığın arkasında yatandan bahsetmeye çalışırlar. Türlü biçimde yaratılıp beslenen efsanelerinin iç yüzünü ortaya sererler. Aşkın Karanlık Yüzü’ndeki 14 yazar ve onların 14 karanlık öyküsü de bu yolda ilerliyor. Kitabın derlemesini, yazarlardan biri de olan Orkide Ünsür üstlenmiş. Diğer 13 yazarsa sırasıyla; Demokan Atasoy, Alper Kaya, Mehmet Berk Yaltırık, Göktuğ Canbaba, Işın Beril Tetik, Hakan Bıçakcı, Galip Dursun, Murat Baykan, Özlem Ertan, Murat Başekim, Gülbike Berkkam, Uğur Batı ve Murat S. Dural.